WYZWANIE

Celem artystek oraz całego zespołu rezydencji „Kryzys technologii” prowadzonej w ramach projektu finansowanego z programu „Nauka dla Społeczeństwa II” pt. „Badania performatywne wobec wyzwań cywilizacyjnych”, było krytyczne spojrzenie na doświadczenie osoby zanurzonej w VR  (wirtualnej rzeczywistości) i XR (rozszerzonej rzeczywistości).

Rezydencję wsparło Orange Polska, które zaprosiło artystki do testowania w Orange 5GLab środowiska aplikacji Orange Business Metaverse oraz udostępniło headsety VR Oculus Meta Quest Pro.

ZESPÓŁ

Artystki/rezydentki:

Zuzanna Kasprzyk - tancerka, choreografka, nauczycielka tańca. Absolwentka Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, a obecnie studentka Szkoły Doktorskiej Akademii Muzycznej w Łodzi Od 2019 roku pracuje w duecie artystycznym z fizykiem Andrzejem Molendą zajmując się zagadnieniem somatyki i wiedzy ucieleśnionej.

Agata Jędrzejczak - entuzjastka funkcjonowania ludzkiego ciała. Jej działalność obejmuje interdyscyplinarne podejście do tańca i sztuki performatywnej, w której łączy praktykę artystyczną z edukacją. Absolwentka WTT w Bytomiu. Wykładowczyni w Zakładzie Tańca, Akademia Muzyczna w Katowicach. Tancerka, choreografka, nauczycielka.

Anna Kamińska – tancerka, choreografka, medioznawczyni. Łączy praktykę artystyczną z edukacją, prowadząc warsztaty z tańca i świadomości ruchu. Zainteresowana percepcją poprzez ciało w środowisku technologicznym. Absolwentka Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie oraz kierunku Media Interaktywne i Widowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

twórcy metody i facylitatorzy warsztatów:

dr Tomasz Ciesielski, dr Błażej Filanowski

ekspert zaangażowany w pracę zespołu:  

dr hab. Artur Modliński, UŁ

konsultacje ekspercie:

Andrzej Urbańczyk, Katarzyna Osuchowska, Mikołaj Doliński (Orange Polska)

Jacek Nałgowski (Laboratorium Narracji Wizualnych  Szkoły Filmowej w Łodzi – vnLAB).

dr Andrzej Molenda

PROJEKTOWANIE

Zgodnie z założeniami metody Perebel, zespół szuka odpowiedzi na wyzwania zasygnalizowane przez praktyków (biznesowych lub działających w instytucjach). W tym przypadku przedmiotem zainteresowania było optymalne użycie VR/XR jako narzędzia marketingowego oraz formy edukacyjnego spotkania wokół tematu nowych technologii takich jak Smart City czy Sieci Kampusowe 5G.

PREZENTACJE

Dzienniki podróży metaversalnych

Performans „Dzienniki podróży metaversalnych” odbył się w czwartek, 12 grudnia, o godzinie 17 na Wydziale Zarządzania UŁ. Był on formą ekspresji doświadczeń artystek Anny Kamińskiej, Agaty Jędrzejczak i Zuzanny Kasprzyk, które przez miesiąc eksplorowały światy wirtualnej rzeczywistości. Uczestnicy wydarzenia zobaczyli, co zaskoczyło i rozczarowało użytkowniczki technologii VR, usłyszeli o ich nadziejach oraz poznali inspiracje i wskazówki dla osób projektujących wirtualne światy. Wydarzenie było transmitowane przez funpage metody PEREBEL w serwisie Facebook.

Metoda PEREBEL w praktyce: prezentacja efektu rezydencji w siedzibie Orange

W dniu 17 stycznia 2025 r. w siedzibie Orange (Aleje Jerozolimskie 160, Warszawa), w 5G Lab, odbyła się prezentacja efektów rezydencji „Kryzys technologii”, zakończonej w grudniu 2024 r. Spotkanie było okazją do zaprezentowania wypracowanych rozwiązań szerokiemu gronu pracowników naszego partnera rezydencyjnego, zajmujących się technologiami VR/AR/XR.

BAZA DANYCH

Baza danych / dokumentów po rezydencji w module Kryzys Dobrostanu

Pliki do pobrania:

Strategia prowadzenia warsztatów i facylitacji projektów badawczo-artystycznych

Raport po rezydencji Kryzys Technologii

***